XI Hubertus Węgrowski im. Prof. Jana Szyszko

XI Hubertus Węgrowski im. Prof. Jana Szyszko

W dniach 19-20 października mieliśmy kolejny raz z rzędu przyjemność w organizacji XI Hubertusa Węgrowskiego w 95. Rocznicę istnienia Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego oraz 50 – lecie Miasta Łochowa.

XI Hubertus Węgrowski  Mazowsza i Podlasia to impreza, która co roku łączy wiele środowisk a przede wszystkim : leśników, myśliwych, rolników, jeźdźców oraz osoby kochające przyrodę.

W tym roku uroczystości miały trochę inny charakter ponieważ jak każdy z nas wie odszedł od nas do krainy wiecznych łowów znakomity człowiek, prawdziwy przyrodnik a przede wszystkim etyczny myśliwy – Śp. Prof. Jan Szyszko.  Gdzie to właśnie on od zawsze był patronem honorowym tego wydarzenia.

W dniu 19 października o godzinie 630 uczestnicy XI edycji Hubertusa Węgrowskiego na terenie Pałacu w Łochowie usłyszeli sygnał myśliwski zbiórka myśliwych, który rozpoczął pierwszy dzień wspaniałej przygody przybyłych gości. Po odprawie oraz wszystkich formalnościach licznie zgromadzeni myśliwi wyruszyli w swoje łowiska by móc cieszyć się możliwością obcowania z naturą oraz wspólnym wykonywaniem polowania. Dzień zakończył się podsumowaniem polowania oraz wymianą wspólnych doświadczeń przeżytych w kniei. W tle całej uroczystości słychać było mnóstwo sygnałów myśliwskich, które nadawały charakteru temu wydarzeniu do późnych godzin wieczornych.

Dnia 20 października rozpoczęła się oficjalna część XI Hubertusa Węgrowskiego. Uroczystość została poprzedzona paradą św. Huberta z udziałem myśliwych, leśników i jeźdźców. Uroczysty pochód spod kaplicy p.w. Miłosierdzia Bożego w Łochowie zakończył się na terenie kompleksu pałacowo – parkowego w Łochowie. Gdzie w dalszej kolejności zebrani goście uczestniczyli we mszy św. Hubertowskiej pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Piotra Sawczuka Ordynariusza Drohiczyńskiego. Uroczystą homilię wygłosił J.E. Ks. Bp. Antoniego Dydycz. Na koniec nie zabrakło wielu wzruszających słów upamiętniających Śp. Prof. Jana Szyszko osobę, która przez wiele lat brała czynny udział w tych uroczystościach.

Jak co roku z rąk organizatorów zostały przekazane trzy Dzwony Świętego Huberta, które trafiły w ręce:

– Dryrektora RDLP w Warszawie Marka Romana

– Dyrektora RDLP w Białymstoku Andrzeja Józefa Nowaka

– Łowczego Okręgowego PZŁ Siedlce Bartłomieja Kukusa

Dla przybyłych gości przygotowane  były stoiska wszelkie stoiska edukacyjne, na których nie zabrakło ciekawych gier, zabaw i aktywności dla najmłodszych oraz ich rodzin. Spotkania z leśnikami to doskonała okazja do bliższego poznania ich codziennej pracy.

Wydarzenie uświetnił cieszący się dużym zainteresowaniem koncert zespołu Golec uOrkiestra