XIV HUBERTUS WĘGROWSKI MAZOWSZA I PODLASIA IM. PROF. JANA SZYSZKO

XIV HUBERTUS WĘGROWSKI MAZOWSZA I PODLASIA IM. PROF. JANA SZYSZKO

Tłumy na XIV Hubertusie Węgrowskim.

XIV Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko odbył się w niedzielę 16 października. Wystąpił Zenek Martyniuk, Bayer Full i Taraka. Uczestnikom przygotowano 2000 porcji gulaszu z dziczyzny, rozdawano sadzonki oraz wiele atrakcji dla najmłodszych.

Tradycyjnie niedzielne uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej, której przewodnictwem bp Piotra Sawczuka, ordynariusza drohiczyńskiego. Dzień wcześniej na wspólnym polowaniu zgromadziło się ok. 400 myśliwych, którzy w ten sposób chcieli uczcić coroczne święto myśliwych, leśników i rolników. O wielkiej pracy jaka wykonują myśliwi, leśnicy i rolnicy mówił ksiądz Biskup, przypominając zgromadzonym, że wspomniane środowiska dbają o należyte gospodarowanie lasem i ziemią. Podczas ofiary Mszy Świętej wspominano zmarłych leśników, myśliwych i rolników, a także patrona uroczystości, zmarłego 3 lata temu prof. Jana Szyszko, naukowca, patriotę dbającego o lasy i myślistwo, orędownika współpracy dla dobra przyrody i naszej Ojczyzny. Do wybitnej postaci Prof. Jana Szyszko odniósł się ks. Tomasz Duszkiewicz, przewodniczący komitetu organizacyjnego hubertusa, wspominając słowa zmarłego: Nie wystarczy brać, ale trzeba też Panu Bogu od siebie coś dać, więc chcemy dać to podziękowanie, nasz dar serca za to że mamy piękne leśnictwo, łowiectwo i rolnictwo.

Jednym z organizatorów hubertusa była Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, która po raz kolejny stanęła na wysokości zadania. Tegoroczny hubertus węgrowski po raz kolejny przyciągnął tłumy mieszkańców Mazowsza i Podlasia. Podczas uroczystości wręczono nagrody im. Profesora Jana Szyszko, w tym roku prestiżowe wyróżnienie decyzją kapituły otrzymali: Bogusław Piątek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów, Jerzy Derlicki, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Łochów oraz Bartłomiej Kurkus, Łowczy Okręgowych PZŁ Siedlce. Z kolei kordelasa leśnika od Dyrektora Andrzeja Nowaka z białostockiej dyrekcji lasów otrzymał Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Mariusz Agiejczyk. Obecna na uroczystości Krystyna Szyszko, żona ś.p. Jana Szyszko, dziękowała za stanie na straży testamentu jej męża, dziękując leśnikom i myśliwym.

Nieodłącznym elementem Hubertusa jest promocja zdrowej żywności, a jest nią m.in. dziczyzna, której można było spróbować podczas imprezy. Na odwiedzających węgrowskiego hubertusa czekało ponad 2000 porcji gulaszu z sarniny, przygotowanego przez nadleśnictwo Hajnówka z Puszczy Białowieskiej. Jak podkreślają organizatorzy dziczyzna cieszyła się dużym wzięciem: Zarówno starsi, jak najmłodsi uczestnicy imprezy delektowali się przepysznym gulaszem. To nas bardzo cieszy, że nasze tradycje myśliwskie, przez to kulinarne zyskują nowych zwolenników – powiedziała Marcelina Puchalska, prezes Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży, organizator hubertusa. Promocję zdrowej żywności przeprowadzono również przez konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych „Zdowa żywność, zdrowy ja”, zorganizowany przez ośrodek kultury w Łochowie. Do konkursu zgłoszono ponad 100 prac promujących ekologiczną żywność.

Na scenie tegorocznego Hubertusa usłyszeliśmy Zenka Martyniuka z zespołem, który zaśpiewał swoje największe przeboje m.in: „Przez Twe oczy zielone” czy „Życie to są chwile”. Wystąpili ponadto: BayerFull, Baby Full i Paweł Markiewicz. Jedną z tegorocznych gwiazd był także zespół „Taraka”, którego wokalistą jest leśnik Karol Kus. Ich największy przebój „Podaj rękę Ukrainie” wybrzmiał tak głośno i z taką czułością, że wśród publiczności nie brakowało łez wzruszenia. Na scenie podczas koncertu wspomniano o ogromnej pomocy jaka płynie od Polaków na Ukrainę. W taką pomoc zaangażowali się polscy leśnicy, przekazując plecaki z wyposażeniem czy samochody terenowe, a także Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży która przy współpracy z myśliwymi, leśnikami przekazała leki żywność i ubrania o łącznej kwocie ponad 25 milionów złotych.

Całemu wydarzeniu towarzyszył jarmark zdrowej żywności, rękodzieła, pokazy sokolnicze oraz psów myśliwskich. Można było zaopatrzyć się w zdrową żywność i nie brakowało atrakcji dla najmłodszych.

Organizatorami XIV Hubertusa Węgrowskiego Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko razem z Ekologicznym Forum Młodzież była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśnictwo Łochów, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Siedlcach oraz Gmina Łochów.

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie, a współorganizatorom i partnerom za owocną współpracę!

Szczęść Boże, Darz Bór!